Руската претседателска академија РАНЕПА доделува три стипендии за студенти од земјата за мастер програмата Project Management која се одвива на англиски јазик. Ќе бидат доделени една целосна и две половични стипендии.

Целокупната двегодишна програма изнесува 15 000 долари, при што оние кои добиваат 50% стипендија, школарината би ги чинела 7 500 долари, кои можат да се плаќаат и семестрално.

Потребни документи за аплицирање во првичната фаза се:

Кратка биографија;
Мотивациско писмо;
TOEFL (или друг релевантен сертификат за познавање на англиски јазик);
Препораки.
Кандидатите кои ќе го поминат првичниот процес на селекција, ќе добијат информации за останатите потребни документи при понатамошниот процес на аплицирање.

Понудените стипендии ја покриваат само школарината. Ве молиме имајте предвид дека Руската претседателска академија РАНЕПА нуди можност за сместување во кампусот, при што за добитникот на целосната стипендија трошокот ќе изнесува околу 30 долари месечно, а за добитниците на половични стипендии трошокот ќе изнесува околу 200 долари месечно.

Потребните документи испратете ги на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите., најдоцна до 27.04.2019 со назнака „Апликација за стипендија – РАНЕПА“.

Повеќе информации за програмата можат да се обезбедат на http://en.ion.ranepa.ru/programmes/msc_pm/

 

 

zamenik-mk 

Министер за образование и наука

misija i vizija

politika-za-kvalitet

sektori mon v2

organi mon v2

ucebnici-mon-gov-mk

cenovnik-za-oshteteni-uchebnici

otvoreno-vladino-partnerstvo 

strategija-za-obr

strategija-prepriemachko

SDIS v2

mon_slika.jpg 

Integrirano-meguetnicko-obrazovanie

Informacii-od-javen-karakter-1

baner2 Foto novo 

MK-final-vertical-3-version-03.2017

NDC Skopje

horizon 2020 1 banner

Copy of NA Logo H MK 

centri za karierno 

PSO

Kampanja vlada

preliminarna-lista-1

ipa4

 

 

 

 

javen povik osnovno sredno

olimpijada-9

stipendii-stranstvo-mk-ang-baner

Untitled-Banner 1Banner tutori1

 

Banner Tracer MK

 logo-katalog

1000-knigi-novo

 

banner lab

obrazovanie na vozrasni

prezemi-upatstvo 

MCGO-baner

 

Sportska-akademija-logo

20 септември - Интернационален ден на универзитетскиот спорт


 

 

 

Адреса

Министерство за образование и наука

ул. Св. Кирил и Методиј бр. 54

1000 Скопје, Република Северна Македонија

Copyright © 2016 mon.gov.mk. Сите права се заштитени.

Контакти

phone icon +389 2 3117 896

fax +389 2 3118 414

mail contact@mon.gov.mk

Поврзете се со нас

facebook-icon

Следете нè на Facebook