Министерството за образование, култура, спорт, наука и технологија на Јапонија (MEXT) ги повикува потенцијалните кандидати од Република Северна Македонија да се пријават за: 

1) Истражувачка студентска програма и 

2) Додипломска студентска програма.

 

Повикот за аплицирање на македонски и албански јазик можете да го најдете на веб страницата на јапонската амбасада во Скопје:

https://www.mk.emb-japan.go.jp/itpr_ja/00_000086.html (Macedonian) 

https://www.mk.emb-japan.go.jp/itpr_ja/00_000087.html (Albanian)

Повеќе информации за тоа како да се пријавите за програмите можете да најдете на англиски и јапонски јазик на следниве линкови: 

 

1) Research students

https://www.studyjapan.go.jp/jp/smap_stopj-applications_research.html  

 

2) Undergraduate students

https://www.studyjapan.go.jp/jp/smap_stopj-applications_undergraduate.html

 

Потребните документи можете да ги доставите до Амбасадата на Јапонија во Скопје на адреса: „Филип Втори Македонски“3, Соравиа Центар, 6 кат, 1000 Скопје, најкасно до 27 јули 2020 година (понеделник). Селектираните кандидати ќе бидат контактирани за тестирање и интервјуа предвидени за втората половина на август 2020 година.

За дополнителни прашања во врска со програмата и повеќе информации за начинот на аплицирање, можете да стапите во контакт со Амбасадата на следниот e-mail: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. или на телефон (+389-2-3118-063).

 

ИЗВЕСТУВАЊЕ

јапонска програма за доделување стипендии MEXT за студенти од Република Северна Македонија

 

zamenik-mk 

Министер за образование и наука

zamenik-mk-2

Заменик министер за образование и наука

Screenshot 2

misija i vizija

politika-za-kvalitet

sektori mon v2

organi mon v2

ucebnici-mon-gov-mk

cenovnik-za-oshteteni-uchebnici

otvoreno-vladino-partnerstvo 

strategija-za-obr

strategija-prepriemachko

SDIS v2  

mon_slika.jpg 

Screenshot 1

e-cris  

Integrirano-meguetnicko-obrazovanie 

NPV MK web banner

Informacii-od-javen-karakter-1

baner2 Foto novo 

MK-final-vertical-3-version-03.2017

NDC Skopje

horizon 2020 1 banner

Copy of NA Logo H MK 

centri za karierno 

PSO

Kampanja vlada

preliminarna-lista-1

ipa4

 

 

 

 

javen povik osnovno sredno

olimpijada-9

stipendii-stranstvo-mk-ang-baner

Untitled-Banner 1Banner tutori1

 

Banner Tracer MK

 logo-katalog

1000-knigi-novo

 

banner lab

obrazovanie na vozrasni

prezemi-upatstvo 

upatstvo priracnik

MCGO-baner

 

Sportska-akademija-logo

20 септември - Интернационален ден на универзитетскиот спорт


 

 

 

Адреса

Министерство за образование и наука

ул. Св. Кирил и Методиј бр. 54

1000 Скопје, Република Северна Македонија

Copyright © 2016 mon.gov.mk. Сите права се заштитени.

Контакти

phone icon +389 2 3117 896

fax +389 2 3118 414

mail contact@mon.gov.mk

Поврзете се со нас

facebook-icon

Следете нè на Facebook