Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје денес го одликуваше светски познатиот лекар и фармацевт, нобеловец со потекло од гостиварско, Ферид Мурад со титулата почесен доктор на науки.

На свеченоста се обрати и министерот за образование и наука, Арбер Адеми кој изрази големо задоволство што има можност лично да му оддаде почит на еден од најпознатите светски научници, кој како што рече ги заслужува сите титули и признанија за постигнувањата и придонесот во областа во долги години работи.

„Дозволете да Ви честитам за ова ново признание кое Ви го оддава Универзитетот „Мајка Тереза“, што исто така ме радува, бидејќи сепак е најмладата високо образовна установа во Република Македонија, која се сети и го организираше овој настан од особена важност за сите оние, вклучувајќи нé и нас присутните овде, кои во Вас гледаме инспирација за да оставиме позитивен печат во нашето работење, делување, творење и создавање вредности во областа на образованието и науката“, рече Адеми.

Тој на нобеловецот Мурад му посака добро здравје, уште многу успеси и почести посети на Македонија, која како што рече е особено горда земја на неговите успеси и ќе продолжи да му оддава признанија за работата и понатаму.

Ферид Мурад е роден во 1936 година во Индијана, но неговото семејство потекнува од гостиварското село Лакавица. Добитник е на нобелова награда за физиологија и медицина во 1998 година. Тој е почесен граѓанин на општина Чаир, почесен доктор на науки на Државниот универзитет во Тетово, а неговото име го носи општата болница во Гостивар.

 

zamenik-mk 

Министер за образование и наука

zamenik-petar-mk

Заменик министер за образование и наука

misija i vizija

politika-za-kvalitet

sektori mon v2

organi mon v2

ucebnici-mon-gov-mk

cenovnik-za-oshteteni-uchebnici

otvoreno-vladino-partnerstvo 

strategija-za-obr

strategija-prepriemachko

SDIS v2

mon_slika.jpg 

Informacii-od-javen-karakter-1

baner2 Foto novo 

MK-final-vertical-3-version-03.2017

NDC Skopje

horizon 2020 1 banner

Copy of NA Logo H MK 

centri za karierno 

PSO

Kampanja vlada

preliminarna-lista-1

ipa4

 

 

 

 

javen povik osnovno sredno

olimpijada-9

stipendii-stranstvo-mk-ang-baner

Untitled-Banner 1Banner tutori1

 

Banner Tracer MK

 logo-katalog

1000-knigi-novo

 

banner lab

obrazovanie na vozrasni

prezemi-upatstvo 

MCGO-baner

 

Sportska-akademija-logo

20 септември - Интернационален ден на универзитетскиот спорт


 

 

 

Адреса

Министерство за образование и наука

ул. Св. Кирил и Методиј бр. 54

1000 Скопје, Република Северна Македонија

Copyright © 2016 mon.gov.mk. Сите права се заштитени.

Контакти

phone icon +389 2 3117 896

fax +389 2 3118 414

mail contact@mon.gov.mk

Поврзете се со нас

facebook-icon

Следете нè на Facebook